wtorek, 20 maja 2014

Jak schudnąć ? matematyka dietetyczna

A więc to dosyć uproszczony sposób na wyznaczenie sobie tempa chudnięcia.
Trochę dietetycznej matematyki
 
Założenia
Kobieta - 2000 kacl - standardowa dawka energetyczna na dzień (bez chudnięcia i tycia)
1 kg spalamy oszczędzając ok 7000 kacl
 
Obliczenia
Trzeba wybrać czy chcemy chudnąć 1 kg na tydzień czy 0,5 kg na tydzień. Jeżeli jesteśmy zdeterminowani żeby schudnąć 1 kg w 1 tydzień jest to matematycznie możliwe. W praktyce oznacza że dziennie musimy zmusić organizm do spalenia/ zaoszczędzenia 1000  kcal. Są na to trzy sposoby:  
=> Opcja 1  najgorsza -  Czyli ostro ograniczyć sobie jedzenie i poprzez cierpienie i liczenie kalorii oszczędzać dziennie 1000 kacl

=> Opcja 2 1000 kacl poprzez sport jest jedynie dla mocno wysportowanych ludzi.

=> Opcje 3 :) Ja stosuje i polecam  Połączenie zdrowej diety i ćwiczeń da nam najlepszy efekt i samopoczucie.


 
Na moim przypadku:
Żeby schudnąć w miesiąc 5 kg musiałabym uprawiać sportu na -15 000 kcal  przy codziennej diecie 1500 kacl :) Narazie mam 6 179 kalorii spalonych(dane endomondo)  w maju. Czyli nie jestem nawet w połowie a miesiąc się już kończy. Dlatego zdaje sobie sprawę, że trzymając dietę 1500-1700 kacl schudnę w maju max : 1-2 kg.
 
Dodatkowo nie stosuje tempa 1 kg na tydzień. Jeżeli już to wybieram opcje 0,5 kg na tydzień, która jest bardziej przyjazna mojemu organizmowi. Warto prowadzić swoje aktywności w jakieś aplikacji. Polecam Endomondo. Dokładnie policzy wam ile kalorii spalacie i zachowa dla was dane do celów statystycznych. 

Podsumowanie
Nie dajcie się więc nabrać na diety cud. Na moim przykładzie widzicie jak dużo się ruszam w ciągu tygodnia a mimo to dużo mi brakuje do osiągnięcia redukcji wagi 5 kg w miesiąc. Nie jest to nie możliwe ale na pewno wymaga determinacji i dobrego planu Inaczej szybko wróci z powrotem :) Za oszczędzenie 7000 kacl to wyzwanie i trzeba sobie to mądrze zaplanować.
 
Przyjmijcie dietetyczną matematykę jako bardzo uśrednioną. Te założenia nie zawsze odpowiadają każdego typu budowie.
Tempo chudnięcia należy zawsze dostosować do swojej kondycji i apetytu.
Jeżeli lubimy jeść i gotować nie narzucajmy sobie rygoru 1000 kacl.5 komentarzy :

 1. Ostatnio ogladalem taki doku serial w niemieckiej telewizji The Biggest Losers. Jeden z uczestnikow schudl 72 kg w pol roku. Wygral program. Czyli srednio niespelna pol kilograma na dzien! Wszystko jest mozliwe. On schodzil z chyba 200 kg. Bardzo dobry wynik, jednak zdecydowanie niepolecany. Organizm jest wycienczony. Mimo sporej dawki zdrowej zywnosci i witamin. Powoli do przodu - takie moje zdanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Według mnie aby podnieść efektywność diety tym samym samym podwajając jej efekty należy zainwestować w suplement diety. Od siebie mogę dodać ten oto link http://bit.ly/SzybkoSchudnij znajdziesz tam suplement, który pomógł mi w zgubieniu zbędnych kilogramów skutecznie spalając tkankę tłuszczową i pomagając usunąć szkodliwe toksyny z organizmu. Oparty jest na naturalnym wyciągu z pestek Irvingia Gabonensis. Trzymam za Ciebie kciuki ;) Powodzenia!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Choć wpis jest stary i prawdopodobnie tego komentarza nikt nie przeczyta to chciałabym zauważyć, że wpis jest trochę oderwany od rzeczywistości, ponieważ ćwicząc choćby pół godziny na orbitreku nie dość, że spalamy kalorie to jeszcze podnosimy zapotrzebowanie kaloryczne. Czyli (podaję przykład, nie konkretne liczby), jeśli nasze zapotrzebowanie to 2000 kcl/dziennie i wzrasta do 2500 kcl, spalamy 300 kcl podczas ćwiczeń, a zjadamy tylko 1400 kcl, to danego dnia nasz bilans to 2500 - 1500 - 300 = 700 kalorii w zapasie, które moglibyśmy "zjeść" i ani nie przytyć, ani schudnąć. To znaczy, że nie trzeba obcinać tysiąca kalorii dziennie, żeby schudnąć, wystarczy się poruszać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego zawsze jest jakiś wybór: albo mniej jeść i wieść dotychczasowy tryb życia, albo jeść tyle samo a więcej się ruszać. A najlepiej jeść mniej i się ruszać, ale bez przesady. Myślę, że takie max. 500 kcal dziennie deficytu jest optymalne.

   Usuń