piątek, 15 sierpnia 2014

Co ubrać na jogę ? Jaką jogę wybrać ?

!!!! NAMASTE !!!! 
Strój na jogę jest bardzo prosty i wymaga nie wiele zachodu. Tak naprawdę jogę możecie ćwiczyć we wszystkim co sprawia że jest wam wygodnie. Ja do jogi mam dwa komplety strojów ponieważ wszystko zależy od tego jaką jogę będę ćwiczyć. Jogę ćwiczymy na boso.

 Jeżeli będę uprawiać hatha jogę (hatha oznacza siłę) czyli opartą na  trwaniu w asanach ("asana to człon, który dyscyplinuje ciało i umysł do obserwacji i rozumienia, jak działa umysł. Daje zdrowie fizyczne i psychiczne i postawę ciała sprzyjające dalszym praktykom jogicznym w kierunku ustabilizowania i osiągnięcia dojrzałości umysłu.B.K.S )  i wykonywaniu ich w kolejności : powitania słońca, asany stojące, asany siedzące, pozycje odwrócone i relaks ubieram bardzo luźne spodnie (wręcz tak zwane aladynki) mimo że krok mam w kolanach i luźny bawełniany t-shirt, który kupuje w Decathlonie w dziale joga i relaks. Te bluzki są naprawdę miękkie i przewiewne idealne na jogę. Na jodze nie sprawdzą się bowiem nie przesuszające powietrza rzeczy tak samo jak i wchłaniająca wilgoć profesjonalna odzież sportowa. Na jodze która polega na trwaniu w jednej asanie ok. 1min nie spocimy się a jedynie rozciągniemy ciało. Taka joga jest idealna na wieczór kiedy nie chcemy dodatkowo pobudzać organizmu przed spaniem. Bardzo dużo pożytku przyniesie nam również zaraz po bieganiu zamiast regularnego rozciągania. Proponuje raz na jakiś czas przyciemnić światła , zapalić świeczki zapachowe i spokojnie się porozciągać. Całą sesję zakończyć 5 minutową medytacją. Poczujecie się jak po wyjściu z drogiego SPA. No i obalam mit : Na jodze nie da się zasnąć !!! :) 

Ashtanga jest wymagająca
Druga odmiana jogi to ashtanga. Jeżeli należycie do ludzi bardziej dynamicznych ta forma jogi na pewno się wam spodoba. Polega na wykonaniu całego cyklu asan połączonych płynnymi przejściami z powitań słońca. Nie można przejść do następnego cyklu bez perfekcyjnego opanowania poprzedniego. Asany stają się coraz trudniejsze i bardziej wymagające. Niektóre odwrócone pozycje wyglądają wprost nie z tej ziemi. Do tego typu jogi ubieramy się lekko i obcisło. Musimy bowiem dokładnie obserwować ułożenie ciała. My albo nasz instruktor. Na nic się tu zdzadzą luzne rzeczy i świeczki. Astanga to wysiłek dla organizmu i tutaj na pewno się spocisz !!! Nagradą będzie wspaniale wyrzeźbione i elastyczne ciało. Polecam treningi z Basią lipską i do oglądania prawdziwego mistrzostwa filmiki z Kino MacGregor jest po prostu świetna. Inspiracji dotyczących Yogi szukam wszędzie gdzie się tylko da. Gazety, książki czy filmy na YouTube są wspaniałym źródłem informacji. Pamiętajmy że na świecie jogę ćwiczą miliony osób i to bynajmniej nie bez powodu.  Niestety nie zawsze uda mi się dotrzeć na zajęcia. W małych miejscowościach nie znajdziecie również zajęć np., Ashtangi. Jednak zaletą jogi jest to że możesz ćwiczyć ja wszędzie i o każdej porze to tak samo jak z bieganiem. Tyle że w bieganiu potrzebujesz dobrych butów a w jodze dobrej maty. Na początku warto zobaczyć jak to wygląda na zajęciach jednak kontynuacja może już być w domu. Maty w dłonie !!!!!!!!6 komentarzy :

 1. Że tak zapytam :) To nowa wkrętka, czy już od dłuższego czasu ją masz?:) Tzn Joga. Co do spodni z pierwszego zdjęcia, to nie cierpię tej mody z luźnym krokiem ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jogę ćwiczę od trzech lat ale z różną systematycznością :)
   staram się jak najczęściej

   Usuń
 2. Ja niedługo przeprowadzam się do mieszkania gdzie będę miała miejsce rozłożyć matę i strasznie się właśnie w jogę wkręcam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O nawet nie wiedziałam, że jest gazeta o Yodze

  OdpowiedzUsuń
 4. Kocham jogę, praktykuję ją od kilku lat. Początkowo też nie zwracałam uwagi na strój, ale z upływem czasu zaczęłam się rozglądać i okazało się, że odzież treningowa do jogi jest tak różnorodna i po prostu piękna, że muszę ją mieć.

  OdpowiedzUsuń