czwartek, 2 października 2014

Biblioteczka biegacza

Na rynku dostępne jest wiele pozycji o napisanych o bieganiu jako o dziedzinie sportu. Są to książki bogato ilustrowane albo napisane bardziej fachowym językiem. Ja osobiście za nimi nie przepadam. Owszem mogę dowiedzieć się z nich interesujących rzeczy o postawie, tempie i tętnie ale raczej nic więcej. W każdym razie początkujący potrzebuje czegoś więcej. Czegoś co go zmotywuje i w dodatku utrzyma motywacje na ciągle wysokim poziomie.

 
        Moimi ulubieńcami w bibliotece są książki, które potrafią mnie za inspirować. Najlepiej żeby opierały się na prawdziwych historiach ludzi z krwi i kości. Osobach, które istnieją naprawdę i tego wszystkiego dokonały walcząc ze swoimi słabościami. Z jednej strony wiem że bardzo mi do nich daleko ale z drugiej strony przecież wszyscy jesteśmy ludźmi . Skoro im się udało to może mi się też uda . Oto moi ulubieńcy:

1. Urodzeni Biegacze - chyba nie muszę nikomu przedstawić. Świetna książka i wspaniała opowieść.
2.  Jedz i biegaj Scotta Jurka jest nie kwestionowanym ulubieńcem z serii sportowych pamiętników. Ktoś kto potrafi biec przez 200 km w tempie poniżej 5 min/km zasługuje za podziw i szacunek. Książkę czyta się łatwo i przyjemnie. Na końcu każdego rozdziału znajdziemy wskazówki odnośnie biegania i diety wegańskiej.  
3.  Bez ograniczeń - historia kobiety która wygrała 4 razy iron mana jeszcze czeka na przeczytanie :)
4. Dogonić Kenijczyków - właśnie czytam i już mogę polecić bardzo szybko się czyta i można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy również o bieganiu naturalnym.
5. Siła Ambicji - Mo- świetna biografia olimpijczyka któremu udało się pokonać Kenijczyków cudo!
6. 14 minut - ojciec sukcesu Mo jeszcze czeka na przeczytanie
7. Półmaraton metodą Gallowaya - mój absolutny numer 1 wśród książkę o bieganiu. Pierwsza książka która pisze o bieganiu w moim tempie i dalej uważa to za bieg :) Otrzymałam również informacje z jakim tempem powinnam biegać i kiedy robić przerwy na marsz. Idealnie wcelowane w moją kondycje. Dodatkowo mnóstwo porad, wskazówek jakich zawsze byłam ciekawa. Powiem w skrócie : ta książka opowiedziała na moje wszystkie pytania ! Bardzo polecam. W środku znajdziecie też plany treningowe oraz przykładowe posiłki dla biegaczy.
 
Przeczytaliście coś z tej serii ?
 
A oto mój środowy marszobieg. Tym razem udało mi się osiągać wyznaczane co minute prędkości. Oby tak dalej. 

10 odcinków po 1 min biegu 7:37 min/km / 1 min marszu 12min/km 

6 komentarzy :

 1. przeczytałam "urodzonych biegaczy" i "14 minut". jeszcze wiele książek (i kilometrów ;)) przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie na allegro wygrałam aukcję Urodzonych biegaczy;-) A zastanawiam się nad kupnej Półmaratonu ;-) Osobiście mam już za sobą 2 książki Gallowaya: Trening Mentalny (polecam polecam polecam) i Bieganie i odchudzanie dla kobiet ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno przeczytam :) a polmaraton jest super

   Usuń
 3. Musze sobie zrobić taki test 1 na 1 bieg/chodzenie, aby zobaczyć, czy jest jakaś różnica odkąd zaczęłam ćwiczyć. Ja książek raczej nie czytam (o tematyce biegania) ale artykuły na portalach biegaczy i trenerów biegania. Często tez pisze zapytania o coś online do trenerów. Dzisiaj właśnie z takich pytań i odpowiedzi pisałam posta który ukarze się na początku tygodnia.

  Całuski
  Karola z TuSiePisze

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za wpis! Ja cały czas szukam książki dot. biegania i wiesz? Pomogłaś! :) Buziaki *:

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety żadnej z tej pozycji nie czytałam, ale zapiszę sobie kilka tytułów, może będzie okazja je dorwać :)

  OdpowiedzUsuń